ELOS: Έργο Comenius

legent  Το σχολείο μας συμμετέχει σε ένα έργο Comenius και συνεργάζεται με σχολεία πολλών άλλων χωρών. Στο έργο αυτό θα παρουσιαστούν μύθοι από διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες. Παρακάτω υπάρχει χρονοδιάγραμμα των δραστηριοτήτων που έχουν προγραμματιστεί για το τρέχον σχολικό έτος.

Βρισκόμαστε στο Σεπτέμβρη του 2012.

Τα παιδιά που γνωρίζουν αρκετά καλά Αγγλικά (σε σχέση με τα άλλα), δηλαδή τα παιδιά της έκτης, έχουν δηλωθεί στο Twinspace και χωρίζονται σε ομάδες από τη συντονίστρια της Ουγγαρίας με σκοπό να ανταλλάξουν mail γύρω από θέματα κοινού ενδιαφέροντος που έχουν ήδη δηλωθεί.

Θα ανταλλάξουν 7 συνολικά mail (τύπου έκθεσης) πάνω σε θέματα που θα τεθούν έως τον Ιούνιο.

Τον Νοέμβριο του 2012 η έκτη τάξη θα παρουσιάσει γραπτά τον πρώτο μύθο αλλά και μαγνητοφωνημένο. Ταυτόχρονα θα παρουσιαστούν στοιχεία γύρω από το μέρος με το οποίο συνδέεται ο μύθος.

Τον Δεκέμβριο θα παρουσιαστεί με τον ίδιο τρόπο ο δεύτερος μύθος (Γ1 τάξη). Η έκτη συνεχίζει να ανταλλάσσει mail.

Toν Δεκέμβριο θα ανταλλαγούν ευχετήριες χειροποίητες κάρτες.

Τον Ιανουάριο του 2013 θα παρουσιαστεί ο τρίτος μύθος με τον ίδιο τρόπο (Ε1 τάξη). Θα γίνουν 2 τουλάχιστον σενάρια μαθήματος που θα χρησιμοποιούν αυτά που θα έχουν παρουσιαστεί στο πρόγραμμα ως τότε (π.χ. μύθοι ξένοι) τα οποία θα παρουσιαστούν στα ελληνικά και στα αγγλικά και θα βιντεοσκοπηθούν. Προσεχώς η συντονίστρια Ευρώπης θα ανεβάσει ένα δείγμα.

Τον Φεβρουάριο του 2013 θα γίνει κάτι σαν ανασκόπηση. Κουίζ, σταυρόλεξα, παιχνίδια για όσα έχουν παρουσιαστεί.

Τον Μάρτιο του 2013 τα παιδιά θα επιλέξουν ένα ξένο μύθο από όσους θα έχουν παρουσιαστεί και θα γράψουν ένα έργο στα ελληνικά. Τα έργα θα κριθούν αρχικά από τους μικρούς μαθητές του σχολείου που θα εκφραστούν με ζωγραφική, τραγούδι κλπ.

Τον Απρίλιο του 2013 διακόσμηση και κοστούμια για το έργο, φτιαγμένα από μαθητές.

Τον Μάιο του 2013 θα γίνουν πόστερ για τα έργα. Διαγωνισμός. Μετάφραση των έργων.

Τον Ιούνιο του 2013 μαγνητοφωνημένες παρουσιάσεις έργων στα αγγλικά. Σενάρια και κουίζ.

Συντονίστρια & Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Γερονικολού Μαρία