EuroFairyTales - Ευρωπαϊκή διάκριση για το πρόγραμμα του σχολείου μας

Το σχολείο μας βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την εργασία μας στο έργο eTwinning "Euro-FairyTales". Αυτό σημαίνει πως η εργασία των εκπαιδευτικών αλλά και των μαθητών και του σχολείου μας έχει αναγνωριστεί στο  υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Παράλληλα το έργο μας βραβεύτηκε και με δύο εθνικές ετικέτες ποιότητας, από την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης e-twinning της Ιταλίας και της Ελλάδας.

ql

Οι Ετικέτες Ποιότητας του eTwinning χορηγούνται στους εκπαιδευτικούς που έχουν διεξάγει άριστα eTwinning έργα. Υποδηλώνουν ότι το έργο έχει αγγίξει κάποια εθνικά και Ευρωπαϊκά πρότυπα. Γι?αυτό το λόγο, υπάρχουν δύο ετικέτες: η Εθνική Ετικέτα Ποιότητας και η Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας. Η Ετικέτα Ποιότητας είναι η απτή αναγνώριση στους εκπαιδευτικούς και τα σχολεία για το υψηλό επίπεδο των eTwinning δραστηριοτήτων τους. Στους μαθητές, προσφέρει μία ενίσχυση στην προσπάθειά τους, και στο σχολείο γενικότερα, μία δημόσια επιβεβαίωση της δέσμευσής του για την ποιότητα και την ειλικρίνεια σε μία Ευρωπαϊκή συνεργασία.